טקטיקה להשגת מטרות. מה למדתי מבנג'מין פרנקלין.

  כבר חמש שנים אני עצמאית. האתגר הגדול ביותר שלי הוא לארגן את עצמי כדי לנצל את הזמן בצורה פרודקטיבית. כאשר יש מסגרות חיצוניות (דד ליין, הפגישה שחייבים להתכונן ולהופיע בה וכו') אין לנו ברירה אלא לעשות את מה שנדרש. גיליתי שכאשר הזמן לרשותי ואין מגבלות חיצוניות, יותר מידי […]

 

כבר חמש שנים אני עצמאית. האתגר הגדול ביותר שלי הוא לארגן את עצמי כדי לנצל את הזמן בצורה פרודקטיבית. כאשר יש מסגרות חיצוניות (דד ליין, הפגישה שחייבים להתכונן ולהופיע בה וכו') אין לנו ברירה אלא לעשות את מה שנדרש. גיליתי שכאשר הזמן לרשותי ואין מגבלות חיצוניות, יותר מידי זמן נוזל ואוזל בין אצבעותיי וכך בסוף היום אני נשארת עם טעם רע של עוד יום מבוזבז ואפשרויות לא מנוצלות. החלטתי להיאבק בעצמי.

לפני בערך שנה קראתי אוטוביוגרפיה מרתקת של בנ'מין פרנקלין. אישיות מרתקת: הוא גדל במשפחה ענייה עם 17 ילדים, אך הפך את עצמו לאדם שעסק והצליח בהמון תחומים: היה מדען, המציא את התנור החשמלי הראשון, יסד אוניברסיטה, היה פוליטיקאי מפורסם, השתתף בניסוח החוקה האמריקאית וכו' וכו'. באוטובוגרפיה שלו, שתורגמה לעברית ומומלצת בחום, הוא מתאר כיצד חינך את עצמו להגיע לגדולות. הוא הגדיר 13 מעלות אותן רצה לפתח בעצמו. הרעיון שלו היה פשוט, גאוני וכנראה עבד לא רע בשבילו. הרעיון הוא להפוך את ההתנהגות הרצויה להרגל. על מנת לעשות זאת הוא החליט כל יום לעקוב אחר ההתנהגויות של עצמו. בשביל כך הוא עשה טבלה בא סימן בסוף היום מה מתוך ההתנהגויות הרצויות הוא הצליח להפגין ומה לא.

זה היה נראה כך:

bfchartlarge

למי שמתעניין הנה המידות שהוא עבד עליהן בעצמו:

.
BF-Virtues

 1. איפוק: אל תאכל עד קהות; אל תשתה עד גבהות
 2. שקט: אמור רק דברים מועילים והמנע משיחות חולין
 3. סדר: לכל חפץ מקום; לכל עניין זמן משלו
 4. החלטיות: תחליט מה ההכרח; בצע מה שהחלטת ללא יוצא מן הכלל
 5. חסכנות: הוצא אך ורק על מה שמועיל לזולת ולעצמך
 6. יעילות: אל תבזבז זמן; היה עסוק כל הזמן; והמנע ממה שאינו הכרח
 7. כנות: אל תזיק. חשוב בתמימות ובצדק, ואם בחרת לדבר – דבר בהתאם
 8. צדק: אל תפגע באחרים, לא בהעלבה ולא בהשמטת דברי שבח
 9. מתינות: הימנע מפעולות פיזיות מסוכנות; שמור על עצמך מפציעות
 10. ניקיון: אל תסבול חוסר ניקיון בגוף בביגוד ובמקום המגורים
 11. צניעות: אל תרדוף אחרי מין אלא למען הבריאות ולמען הבאת ילדים
 12. רוגע: אל תטריד עצמך בזוטות, בתאונות שכיחות ובמה שאין לך שליטה עליו
 13. ענווה: חקה את ישו ואת סוקרטס

טוב, כל אחד ורשימת המעלות משלו. אבל העיקרון הוא זה שמעניין אותנו: לעקוב אחרי ההרגלים שלי ולהתאים אותם למה שאני רוצה/צריכה מעצמי.

התחלתי לכתוב לא רק דברים שאני חייבת לעשות במהלך היום אלא את כל ההרגלים שאני רוצה לפתח כדי להשיג את מטרותיי: מריצה ולימודי ספרדית ועד הטלפונים ושאני צריכה לעשות והחלטות שאני צריכה לקבל ולבצע. לא כל דבר צריך לעשות כל יום ולכן, אני עושה תכנון לשבוע: מחליטה באיזה ימים אני רוצה לעשות מה.

בדומה לבנג'מין פרנקלין, אני עוברת על הרשימה כל ערב. אני מסמנת V במשבצות מול הפעולות והרגלים שעשיתי אותם ו X מול הדברים שלא עשיתי. לאחר מכן, אני עוברת על הרשימה למחר כדי להיות מוכנה. יש אתר Joe's Goals, שבו אתם יכולים לעשות זאת און ליין די בקלות. אבל  אפשר לעשות זאת גם בצורה אנלוגית: פשוט להכין טבלה, להדפיס אותה ולכתוב בה עם העט. (אני ממליצה על פורמט של חצי דף A4). כך אתם יכולים בקלות להפוך את הדפים ל"ספרון ההרגלים" שלכם ולעקוב אחרי ההתקדמות. אני  כרגע מנסה גם את השיטה הידנית וגם אינטרנטית כדי להחליט מה עובד יותר טוב בשבילי.

נסו את השיטה!

ככה נראה חלק טבלה שלי באתר Joel's Goal

ככה נראה חלק טבלה שלי באתר Joel's Goal. משבצות לבנות אומרות לי מתי אני צריכה לעשות מה. אם אין V ירוק במשבצת לבנה, זאת אומרת שלא עשיתי את הפעולה שרציתי :(.

 

 

אודות Tania Brosh