הנה למה אתם צריכים להפסיק לומר "אני יכול לעשות את זה" על אמנות

אז אתה מסתכל על יצירת אמנות ומשתעשע עם הרעיון ש"אתה גם היית יכול לעשות דבר דומה", וכך מפחית או שולל לגמרי את ערכה האומנותי של היצירה. מה אפשר לענות לאדם שאומר את זה?
.
כל התמונות לקוחות מהמאמר הנפלא ב-Huffington Post של קתרין ברוקס Here's Why You Should Stop Saying 'I Could Do That' About Art
.
Museum employees stand next to "Black Square, Black Circle, Black Cross", 1923, of Kazimir Malevich as part of the opening of the exhibition "Keys to a Passion" at the Louis Vuitton Foundation in Paris, France, Monday, March 30, 2015. The exhibition, third stage of the inauguration of the Louis Vuitton Foundation, which runs from April 1 to July 6, 2015. (AP Photo/Francois Mori)

Museum employees stand next to "Black Square, Black Circle, Black Cross", 1923, of Kazimir Malevich as part of the opening of the exhibition "Keys to a Passion" at the Louis Vuitton Foundation in Paris, France, Monday, March 30, 2015. The exhibition, third stage of the inauguration of the Louis Vuitton Foundation, which runs from April 1 to July 6, 2015. (AP Photo/Francois Mori)

.
אתה מסתכל על יצירת אמנות ומשתעשע עם הרעיון שאתה גם היית יכול לעשות דבר דומה, וכך מפחית או שולל לגמרי את ערכה האומנותי של היצירה. מה אפשר לענות לאדם שאומר את זה? ואני מודה, שגם אני לא פעם תהיתי מה זה אומנות הזאת והאם זאת אומנות בכלל. והנה מצאתי בשבילי ובשבילכם כמה תשובות נהדרות על כך בסרטון שפורסם בערוץ היוטיוב הנהדר של the art assignment
.
.

אפשר לראות את הסרטון עם תרגום לעברית כאן: "אני גם יכול לעשות את זה"

"

אם אתה מסתכל על יצירת אמנות ומרגיש צורך לומר: "אני יכול לעשות את זה" או "הילד שלי יכול לעשות את זה", הדבר הראשון שאתה צריך לעשות הוא להעריך האם אתה באמת יכול לעשות את זה. 
תסתכלו יותר קרוב. האיכות והאופי של עבודת הקו שלו היא מדהימה. השימוש המרוסן של צבע הוא מעולה. זה לא צבעי פנדה על נייר בנייה. זה שימוש די מיומן של צבע ועיפרון.
.
A woman stands in front of  the painting 'Composition with Red, Black, Yellow and Gray'  by  Dutch painter  Piet Mondrian during a press preview of an exhibition at the Martin-Gropius-Bau museum  in Berlin, Thursday, Sept. 3, 2015. The exhibition lasts  until Dec. 6, 2015. (AP Photo/Markus Schreiber)

A woman stands in front of the painting 'Composition with Red, Black, Yellow and Gray' by Dutch painter Piet Mondrian during a press preview of an exhibition at the Martin-Gropius-Bau museum in Berlin, Thursday, Sept. 3, 2015. The exhibition lasts until Dec. 6, 2015. (AP Photo/Markus Schreiber)

.

"

כשאתה אומר "אני יכול לעשות את זה", מה שאתה בעצם אומר הוא "זה לא מציג כמות מדהימה של מיומנות טכנית, וזה מה שאני באמת מחפש באמנות."
יש היסטוריה של אמנים מתחילת המאה ה -20 שנקטו בגישות חדשות לחומר. הם בכוונה נמנעו מלהראות מיומנות טכנית ועבור הרבה סיבות טובות: להרגיז את מגמות אמנות הדומיננטיות בזמנם, להטיל ספק בערכם של חפצים ייחודיים, לערער את המערכת המסחרית של אמנות על ידי יצירת עבודה שלא סביר שיהיו גביעים לעשירים, או לשקול מחדש את ההפרדה של אמנות וחיים.
במקום להקדיש את חייהם לשליטה בצורה מסויימת, אמנים אחדים החלו לדחוף את הגבולות של הצורות אלה, ואפילו לוותר עליהם לגמרי. יש פסל שבכוונה לא מונומנטלי, יצירות בכוונה לא וירטואוזיות, ציורים בכוונה פשוטים. זה לא שהדברים האלה לא דורשים מיומנות, הם פשוט דורשים סוגים אחרים של מיומנות: מחקר, ניכוי, שיתוף פעולה, חקר חומרים חדשים, מחשבה רדיקלית.
זה המחשבה שהם מביאים לצורה, או שהם מביאים אנשים אחרים אל הצורה, ולא רק הצורה עצמה.
אז בפעם הבאה שאתה מרגיש צורך לומר "אני יכול לעשות את זה", אני חושבת שאתה צריך לעצור ולשאול את עצמך: למה הם עשו את זה? מה הנסיבות שהובילו אותי לא לעשות את זה? בעוד שהם היו כל כך מונעים לעשות את זה שהם לא רק חשבו על הרעיון, אלא גם ביצעו אותה ומצאו קהל לזה. מה הן הנסיבות החברתיות, פוליטיות, כלכליות שהקיפו אותם תוך כדי עשייתם את הדבר הזה? אתה עדיין יכול להעריץ מיומנות טכנית מרשימה אבל אתה יכול גם לפתוח את עצמך להערכת עולם רחב הרבה יותר של אמנות.
.
Christie's employees poses with an Arte Povera work 'Mappa' by Alighiero Boetti on display at Christie's Mayfair gallery in London, Wednesday, Feb. 5, 2014. The work is to be auctioned in 'Eyes Wide Open: An Italian Vision' sale on Feb. 11 with an estimated price of 450,000 to 650,000 pounds, $739,778 to 1,068,568 (euros 548,414 to 792,154). (AP Photo/Sang Tan)

Christie's employees poses with an Arte Povera work "Mappa" by Alighiero Boetti on display at Christie's Mayfair gallery in London, Wednesday, Feb. 5, 2014. (AP Photo/Sang Tan)

.
כי כפי שסול לוויט הסביר על הומנות המודרנית:

"

רעיונות לבד יכולים להיות יצירת אומנות. רעיונות לא חייבים לקבל צורה פיזית. ניתן להבין יצירות אומנות כמוליך ממוחו של האמן אל מוחו של הצופה. כל הרעיונות הם אומנות, הוא טוען, אם הם עוסקים באומנות ונופלים לתוך מוסכמות האומנות.
.

RelatedPost

אודות Tania Brosh