קיצור תולדות האנושות

ההיסטוריון יובל נח הררי מציע לנו סיבה מפתיעה לעלייתו של האדם ומספר בקיצור על תולדות האנושות.

.

לפני כמה שובועות ביקרתי בתערוכה המצויינת במוזיאון ישראל קיצור תולדות האנושות בהשראת ספרו רב-המכר של יובל נח הררי קיצור תולדות האנושות. (התערוכה עד סוף 2015, בקרו בה לפני שתיסגר). התערוכה עשתה עלי רושם כה חזק וכך מצאתי את עצמי מקשיבה לכמעט 40 שעות של הרצאות מרתקות של ההיסטוריון מהאוניברסיטה העברית יובל נוח הררי.

לפני שבעים אלף שנה, אבותינו האנושיים היו בעלי-חיים חסרי-חשיבות שהתעסקו בענייניהם בפינה נידחת באפריקה, יחד עם כל יתר החיות. אבל היום, רק מעטים יחלקו על העובדה שבני האדם הם שליטי כוכב הלכת ארץ; נפוצנו בכל היבשות ומעשינו חורצים את גורל שאר בעלי החיים (ואפשר שגם את גורל כוכב הלכת עצמו). איך הגענו עד הלום? ההיסטוריון יובל נח הררי מציע לנו סיבה מפתיעה לעלייתו של האדם.

 

.

יכולת לשתף פעולה בגמישות ובמספרים גדולים

ההבדל האמיתי בין בני האדם לבין כל יתר החיות איננו ברמה האישית,אלא ברמה הקולקטיבית. בני האדם שולטים בעולם משום שהם בעלי החיים היחידים שיודעים לשתף פעולה הן בגמישות והן במספרים גדולים מאד.

ביחסים של אחד על אחד, ואפילו 10 על 10, השימפנזים עשויים לעלות עלינו. אבל אם תציבו 1,000 בני אדם מול 1,000 שימפנזים, בני האדם ינצחו בקלות, מהסיבה הפשוטה שאלף שימפנזים אינם יודעים כלל לשתף פעולה ביניהם.

בזכות מציאות דמיונית

איך בדיוק אנו עושים זאת? מה מאפשר לנו בלבד, מכל החיות, לשתף פעולה בצורה כזאת? התשובה נעוצה בדמיון שלנו. אנו מסוגלים לשתף פעולה בגמישות ועם אינספור זרים משום שרק אנו, מכל בעלי החיים עלי-אדמות, מסוגלים ליצור בדיות ולהאמין בהן, סיפורים בדויים.

כסף הוא דוגמה למציאות דמיונית המוצלחת והמשפיעה ביותר

כסף איננו מציאות אובייקטיבית; אין לו ערך אובייקטיבי. אי-אפשר לאכול אותה, אי-אפשר לשתות אותה, אי-אפשר ללבוש אותה. אבל אז באים מספרי הסיפורים –הבנקאים הגדולים, שרי האוצר, ראשי הממשלה — והם מספרים לנו סיפור משכנע מאד: "רואים את פיסת הנייר הירוקה הזאת? "דעו לכם שהיא שווה 10 בננות." ואם אני מאמין בכך וגם אתם מאמינים בכך, ואם כולם מאמינים בכך, זה ממש עובד. אני יכול לקחת את פיסת הנייר חסרת-הערך הזאת, ללכת למרכול, לתת אותה לזר גמור שמעולם לא פגשתי קודם לכן, ולקבל בתמורה בננות אמיתיות שאני יכול ממש לאכול.

אין לכם סיכוי להצליח בזה עם שימפנזים. "אתה נותן לי פיסת נייר חסרת-ערך, "ומצפה שאתן לך בננה? "אין סיכוי!" הכסף, למעשה, הוא הסיפור הכי מוצלח שבני האדם המציאו וסיפרו אי-פעם, משום שזהו הסיפור היחיד שכולם מאמינים בו. לא כולם מאמינים באלוהים, לא כולם מאמינים בזכויות האדם, לא כולם מאמינים בלאומנות, אבל כולם מאמינים בכסף ובשטר הדולר. קחו אפילו את אוסמה בן-לאדן. הוא שנא את הפוליטיקאים האמריקניים, את הדת האמריקנית ואת התרבות האמריקנית, אבל לא היתה לו שום התנגדות לדולרים האמריקניים.

מציאות אובייקטיבית ומציאות מדומה

אנו, בני האדם, חיים במציאות אובייקטיבית. יש בעולמנו נהרות, עצים, אריות ופילים. אבל במרוצת הדורות הקמנו על גבי המציאות האובייקטיבית הזאת רובד שני, של מציאות בדויה, מציאות המורכבת מיישויות בדויות, כמו אומות, אלים, כסף, תאגידים. והמדהים הוא שככל שהשנים נקפו, המציאות הבדויה הזאת הפכה חזקה יותר ויותר,עד שהיום, הכוחות בעלי העוצמה הרבה ביותר בעולם הם אותן ישויות בדויות.

ספרו הראשון קיצור תולדות האנושות נכתב על פי קורס המבוא של הפרופ' יובל נוח הררי (עוד לא בן 40 אפילו!) שכולו נמצא ביוטיוב. אם אתם מעדיפים לשמוע את הרצאותיו במקום או בנוסף לקריאת ספרו, אתם יכולים לעשו זאת כאן:  ד"ר יובל נח הררי – מבוא להיסטוריה עולמית תשע"א – 26 שיעורים.

אני מורידה את הרצאותיו בפורמט MP3 באתר הזה, מעלה אותם לסמארפון שלי ושומעת אותו בדרכים.

.

אודות Tania Brosh