על הצלחה וחיים מאושרים

. אלן דה בוטון (Alain de Botton) הוא פילוסוף יהודי מודרני, יליד 1969, גר בלונדון. בשיחתו הנהדרת ב TED משנת 2009 פילוסופיה של הצלחה אדיבה ומתונה יותר, הוא מביא פרשנות נהדרת למה זאת הצלחה וכיצד לחיות חיים מאושרים יותר. אי אפשר להצליח בהכל. קשה יותר כעת להרגיש רגועים מאי פעם. מאז ומעולם […]

.

אלן דה בוטון (Alain de Botton) הוא פילוסוף יהודי מודרני, יליד 1969, גר בלונדון. בשיחתו הנהדרת ב TED משנת 2009 פילוסופיה של הצלחה אדיבה ומתונה יותר, הוא מביא פרשנות נהדרת למה זאת הצלחה וכיצד לחיות חיים מאושרים יותר.

אי אפשר להצליח בהכל.

קשה יותר כעת להרגיש רגועים מאי פעם. מאז ומעולם לא היו ציפיות כה גבוהות בנוגע למה בני האדם מסוגלים להשיג במשך החיים שלהם. נאמר לנו, ממקורות רבים, שכל אחד יכול להשיג כל דבר.

להיכשל זה לא אומר להפוך ל"לוזר"

בימי הביניים, באנגליה, כאשר פגשת אדם עני מאוד, האדם הזה היה מתואר כ"חסר מזל". היום, אם תפגשו מישהו בתחתית החברה, הוא עלול, באכזריות, להיות מתואר כ"לוזר". 

אל תשפטו אחרים. אתם לא יכולים לדעת…

תחזיקו את עצמכם כשאתם באים לשפוט אנשים. אתם לא בהכרח יודעים מה הערך האמיתי של מישה.

אנחנו מושפעים מהתגמולים שהחברה מעניקה לנו

אני לא חושב שאנחנו חומרניים במיוחד. אני חושב שאנחנו חיים בחברה שפשוט הצמידה תגמולים רגשיים מסויימים להשגתם של חפצים חומריים. זה לא החפצים החומריים שאנחנו רוצים. זה התגמול שאנו רוצים.

הצלחה שלך זה לא מה ש"הם" חושבים

אחד הדברים המעניינים לגבי הצלחה הוא שאנו חושבים שאנו יודעים מה זה אומר. הרעיונות שלנו לגבי מה זה אומר לחיות באופן מוצלח, הם לא שלנו. הם שאובים מאנשים אחרים. אנחנו גם שואבים מסרים מכל דבר, החל מטלויזיה, עד פרסום, עד שיווק וכו'. אלה הם כוחות מאוד רבי עוצמה שמגדירים את מה שאנו רוצים, וכיצד אנו רואים את עצמינו.

מה באמת את/ה רוצה?

אז מה שאני רוצה לטעון, זה לא שאנו צריכים לוותר על מושגי ההצלחה שלנו. אבל אנו צריכים לוודא שהם אכן שלנו. אנחנו צריכים להתמקד ברעיונות שלנו. זה גרוע מספיק, לא לקבל את מה שאתה רוצה. אבל זה אפילו גרוע יותר להחזיק ברעיון לגבי מה שאתה רוצה, ולגלות בסופו של מסע, שזה לא, למעשה, מה שרצית מלכתחילה.

.

אודות Tania Brosh