ללמוד אנגלית עכשיו

. לפעמים אני מקבלת מיילים עם ביקורת: "למה את מרבה להשתמש בסרטונים באנגלית ולפעמים בלי תרגום". ואומנם אני משתדלת להפנות אתכם לסרטונים עם תרגום, ואפילו לפעמים מתרגמת אותם בעצמי לעברית, יש לי משהו חשוב להגיד לכם: אתם חייבים לשפר את האנגלית שלכם. לא משנה בני כמה אתם או מה […]

.

לפעמים אני מקבלת מיילים עם ביקורת: "למה את מרבה להשתמש בסרטונים באנגלית ולפעמים בלי תרגום". ואומנם אני משתדלת להפנות אתכם לסרטונים עם תרגום, ואפילו לפעמים מתרגמת אותם בעצמי לעברית, יש לי משהו חשוב להגיד לכם: אתם חייבים לשפר את האנגלית שלכם. לא משנה בני כמה אתם או מה קרה לכם בבית ספר. העולם חי היום באנגלית ואם אתם לא מבינים אנגלית אתם לא מחוברים לעולם. ההיפסד כולו שלכם.

למה ללמוד אנגלית?

חוץ מיתרונות ברורים של יכולת להרגיש טוב יותר בטיולים בחו"ל, אפשרות לפגוש אנשים חדשים והזדמנויות תעסוקה נוספות, ידיעת השפה האנגלית תפתח בפניכם עולמות שלמים שכרגע אתם עומדים מאחורי הדלתות הסגורות שלהם.

כמות בלתי רגילה של יצירה בכל תחום מתרחשת היום באנגלית או מתורגמת לאנגלית. קחו למשל, אינטרנט: חיפוש בעברית כמעט בכל ערך שתבחרו יתן תוצאות עניות לאין שיעור בהשוואה לאותו ערך באנגלית. הספרות, ההרצאות, תוכניות הריצה ושיעורי שיווק, בלוגים, אתרי טכנלוגיה מתקדמת וכו' וכו'.

שפה זה הרבה יותר מיכולת להגיד משהו במילים חדשות. שפה זאת תרבות וידיעת שפה זרה פותחת אתכם לתרבויות אחרות ומרתקות. שפה חדשה תשנה את תפיסת העולם שלכם, תרחיב לכם אופקים, תעלה את רמת היצירתיות , תגביר את הביטחון העצמי.

מה גם שהמון סרטים, ספרים וסדרות טלוויזיניות לא מתורגמים לעברית. רמת ההשכלה והן רמת המישכל שלכם יגדלו ככל שתרגישו חופשיים יותר באנגלית.

כמובן, זה נכון לגבי כל שפה, אבל אם אתם עדיין נרתעים מאנגלית, המלצה שלי – תתחילו ממנה. אחר כך תוכלו ללמוד גם שפות נוספות אם תרצו.

מתי כדאי להתחיל ללמוד אנגלית?

היום.

האם מבוגרים יכולים ללמוד שפה זרה?

כאשר עליתי ארצה בגיל 19 מרוסיה, ידעתי רק רוסית. כמובן שבשנים הראשונות היה לי חשוב להשתלט קודם כל על העברית. כך שהגעתי לגיל 22-23 עם מושג קלוש מאוד על אנגלית. היום אני חיה במרחב הגלובלי בשפה האנגלית חופשית לחלוטין: קוראת ספרות באנגלית, רואה סרטים (והרבה יותר מידי סדרות) בלי תרגום, כותבת באנגלית, מלמדת באנגלית. אינני יכולה לדמיין את עצמי סגורה בארבעה קירות של שפה אחת. וכל זה למרות שבבית הספר, המורה שלי לאנגלית הייתה משוכנעת שפשוט אין לי כישרון לשפות.

ישנה אמונה נפוצה שילדים לומדים שפה יותר מהר ממבוגרים. לכן, לא מעט מבוגרים, גם אלה שהם רק בני 25, חושבים שאם הם פיספסו לימודי אנגלית בילדות אז אין יותר מה לעשות. אני רוצה להשמיד את התירוץ הזה אחת ולתמיד.

דוגמה מניסיון אישי

בשנת 2008 נסעתי עם הבן שלי שהיה אז בן 8 לדרום אמריקה לחצי שנה. התחלנו את הטיול בקוסקו, פרו שם היינו חודש. כל בוקר היינו הולכים שנינו לשיעורי ספרדית משתי מורות מקומיות. אחר הצהריים התנדבנו בבית ילדים מקומי (שם יכולנו גם לתרגל את הנלמד בשיעורים). ואומנם הבן שלי דו לשוני מילדות, כבר אחרי שבועיים אני התחלתי לדבר ולהבין ספרדית ברמה מסויימת בעוד שבני עדיין היה זקוק לכך שאתרגם לו את הכל.

שלושה חודשים אל תוך הטיול בדרום אמריקה, שנינו כבר יכולנו לנהל שיחה בספרדית. בני דיבר מהר ועם מבטא שהיה אפשר לחשוב שהוא מקומי. אבל אני ידעתי הרבה יותר מילים וגם דיברתי הרבה יותר נכון. כך שהוא היה זה שתמיד שאל אותי איך אומרים משהו בספרדית. היום, כמה שנים אחרי הטיול, הוא לא זוכר ספרדית כלל, בעוד שאני עדיין שומרת חלק ניכר של השפה בראש.

מחקרים מוכיחים

שרה פרמן ואבי קרני מאוניברסיטת חיפה טוענים:

שעמדות חברתיות ולא הבדלים בחיווט של המוח הן הסיבות לכך שילדים צעירים רוכשים שפות יותר מהר.

בניסויים שערכו השתתפו בני 8, בני 12 ומבוגרים. המבוגרים הפגינו באופן עקבי יכולות יותר גבוהות מהילדים בקליטת שפה חדשה.

אז המחסום הגדול ביותר ללימוד שפה חדשה זה לא הכסף (יש המון משאבים חינמיים מעולים באינטרנט), זה לא חוסר כישרון וזה לא העדר הזדמנויות אלא זאת תפיסה עצמית מוטעית לגבי יכולת הלמידה שלכם. התירוץ הנפוץ ביותר הוא: "אני מבוגר/ת מידי בשביל זה". שמעתי אותו גם מבני 25 וגם מבני 45.

אז החדשות הטובות: זה לא נכון. כמובגרים אתם יכולים ללמוד שפה טוב יותר ומהר יותר מילדים.

החדשות הרעות: אין יותר תירוצים. הגיע זמן ללמוד.

בפוסט הבא:  כללים שחייבים לאמץ כדי ללמוד שפה

אודות Tania Brosh