איך להבין מה לעשות ולעשות את מה שאתם אוהבים

.
happy-life

"סוד האושר: למצוא משהו שחשוב יותר ממך ולהקדיש לו את חייך" אומר דן דנט בשיחתו ב TED

הנוסחה מדהימה אבל נשאלת השאלה: כיצד נמצא את הדבר הזה?

גיליתי מאמר מעולה של פול גרהם משנת 2006 איך לעשות את מה שאתה אוהב (המקור באנגלית כאן). והנה כמה ציטוטים מהמאר שמציגים

מה לעשות

עשה מה שאתה אוהב זה לא עשה מה שהיית רוצה לעשות הכי הרבה בשנייה זו ממש.

הנאות לא פרודוקטיביות נעשות תפלות בסופו של דבר. אחרי זמן מה נמאס לך לרבוץ על החוף. אם אתה רוצה להישאר מאושר, עליך לעסוק במשהו.

אם העבודה שלך היא לא הדבר המועדף עליך, יהיו לך בעיות קשות של דחית העבודה. תאלץ להכריח את עצמך לעבוד, וכשסוף סוף תבצע את העבודה, התוצאות יהיו ברמה נחותה בבירור.

על מנת להיות מאושר אני חושב שעליך לעשות לא רק מה שאתה אוהב, אלא להתפעל ממנו. אתה תהיה חייב לומר לבסוף, ואו, זה די מגניב. 

מה לא לעשות

מה שאתה לא צריך לעשות, הוא לדאוג מה יהיו הדעות של כל מי שלא בין חבריך. אל תדאג לגבי כבוד ויוקרה. כבוד הוא הדעה של שאר העולם.

כבוד ויוקרה הם כמו מגנט רב עוצמה שעוטף אפילו את אמונותיך לגבי מה אתה נהנה ממנו. הוא גורם לך לעבוד לא על מה שאתה אוהב, אלא על מה שהיית רוצה לאהוב.

רבים מהדברים שאנו רוחשים להם כבוד כיום היו רחוקים מאד מכך בהתחלה. ג’אז למשל- בעצם כמעט כל צורה מבוססת של אמנות. אז פשוט עשה את מה שאתה אוהב, ותן ליוקרה לדאוג לעצמה.

יוקרה

יוקרה מסוכנת במיוחד לשאפתנים. אם תרצה לגרום לאנשים שאפתניים לבזבז את זמנם על מטלות כלליות, הדרך לעשות זאת היא להשתמש בפיתיון של יוקרה. זה המתכון שגורם לאנשים לתת הרצאות, לכתוב מבוא לספר, להשתתף בוועדה, להיות ראשי מחלקות, וכו’. אולי כלל טוב הוא פשוט להימנע מכל מטלה שיש בה יוקרה וכבוד. אם זה לא היה מטלה מעיקה, לא היו צריכים להפוך אותה ליוקרתית.

כסף

הכוח הגדול השני שמסיט אנשים הוא כסף. כסף כשלעצמו הוא לא כל כך מסוכן. הסכנה היא כשכסף מעורב בכבוד, כמו למשל, עורכי דין או רפואה. 

המבחן לגלות אם אנשים באמת אוהבים את מה שהם עושים הוא האם הם היו עושים את זה אפילו אם לא היו משלמים להם. כמה עורכי דין המתמחים בדיני חברות היו ממשיכים בעבודתם הנוכחית אם הם היו חייבים לעשות אותה בחינם, בזמנם החופשי?

מבחן: להמשיך או לעזוב

לפעמים קפיצה מתחום אחד של עבודה לתחום אחר הוא סימן לאנרגיה, ולפעמים זה סימן לעצלנות. האם אתה נושר מהלימודים, או סולל באומץ דרך חדשה? בדרך כלל אתה בעצמך לא יכול לדעת. 

מבחן שתוכל להשתמש בו: תמיד תיצור. למשל, אם יש לך משרה רגילה שאתה לא לוקח ברצינות כי אתה מתכנן להיות סופר, האם אתה כותב דפי סיפורת, לא משנה כמה גרועים הם? “תמיד תיצור” היא גם דרך טובה לגלות את העבודה שאתה אוהב לעשות. 

שני נתיבים לחיפוש

ישנו עוד מובן ל “לא כל אחד יכול לעשות את מה שהוא אוהב” אמיתי לא פחות. אדם צריך להתפרנס, וזה קשה להתפרנס מעבודה שאתה אהב. ישנם שני נתיבים ליעד הזה:

הנתיב האורגאני: ככל שאתה נעשה חשוב ומפורסם יותר, הגדל בהדרגה את החלקים בעבודתך שאתה אוהב על חשבון החלקים שאינך אוהב.

נתיב שתי העבודות: עבוד על מה שאתה לא אוהב על מנת לקבל כסף כדי לעבוד על מה שאתה אוהב.

באיזה מסלול כדאי לך לבחור? זה תלוי עד כמה אתה בטוח במה שאתה רוצה לעשות, כמה טוב אתה בציות להוראות, עם כמה סיכון אתה יכול להתמודד, והסיכויים שמישהו ישלם (בזמן חייך) בעבור מה שתרצה לעשות. אם אתה בטוח בכיוון הכללי שבו תרצה לעבוד, וזה תחום בו סביר שאנשים ישלמו לך בעד העבודה, כנראה שעדיף לך לבחור במסלול האורגאני. אך אם אינך יודע על מה תרצה לעבוד, או שאינך אוהב לקבל הוראות, אולי עדיף שתבחר במסלול שתי העבודות, אם תוכל להתמודד עם הסיכונים.

לחפש ללא ידע מוקדם

כשאתה מחליט מה לעשות אתה צריך לפעול עם מידע חסר עד כדי גיחוך. אפילו באוניברסיטה אתה מקבל מושג מאד קלוש לגבי איך יהיו כל מיני סוגי עבודות. 

זה נבון לחפש בגיל צעיר עבודות שמאפשרות לך לעשות כל מיני דברים, כדי שתוכל ללמוד מהר יותר איך זה לעבוד בהן.

בטחון כלכלי מביא בטחון כלכלי – לא שביעות רצון

רוב האנשים יגידו, תן לי מליון דולר ואני כבר אמצא מה לעשות. אך זה קשה יותר ממה שזה נראה. אילוצים ומגבלות מעצבים את חייך. הסר אותם ולרוב האנשים אין מושג מה לעשות: ראו מה קורה לזוכים בלוטו או לאלו שיורשים סכומים גדולים. עד כמה שאנשים חושבים שהם רוצים ביטחון כלכלי, המאושרים ביותר הם לא אלו שיש להם אותו, אלא אלו שאוהבים את מה שהם עושים. 

אודות Tania Brosh