הומור אנגלי: אדריאן מול

זה ספר לאלה שמוכנים לקרוא אנגלית  כי לא נראה לי שהוא תורגם לעברית. הכותרת המוזרה פותחת ספר קצת מוזר אבל מאוד מצחיק. "אדריאן מול ונשק להשמדה המונית" או באנגלית "Adrian Mole and the Weapons of Mass Destruction". נתקלתי בספר לגמרי במקרה אצל חברה בבית ואמרתי לעצמי ששווה לנסות […]

זה ספר לאלה שמוכנים לקרוא אנגלית  כי לא נראה לי שהוא תורגם לעברית. הכותרת המוזרה פותחת ספר קצת מוזר אבל מאוד מצחיק. "אדריאן מול ונשק להשמדה המונית" או באנגלית "Adrian Mole and the Weapons of Mass Destruction".

נתקלתי בספר לגמרי במקרה אצל חברה בבית ואמרתי לעצמי ששווה לנסות ולו בגלל שזאת ספרות אנגלית מודרנית. זה בעצם אחד הספרים בסדרה שלמה שמתארת חייו של אדריאן מולה מאז גיל 13. זהו ספר שמתאים לטיסה ארוכה במטוס: ספרות קלה אך איכותית.

בספר הספציפי הזה אדריאן בן 34, בזמן של המלחמה באירק, פעמיים גרוש, עובד בחנות ספרים. קצת הזכיר לי את הסרט נוטינג היל. בעצם אדריאן הוא דמות מאוד לא ישראלית: כמעט בכל מצב הוא יוצא פראיר ולא נאבק בזה אלא מתבונן כאילו מהצד. הספר מתחיל מהמכתב שמול כותב לטוני בלייר. במכתב הוא מבקש מבלייר להודיע באופן רשמי האם לסדאם חוסיין יש נשק להשמדה המונית. הוא זקוק להודעה כזאת כי הוא קנה נופש בכפריסין אך ביטל אותו לאחר ששמע על המלחמה האפשרית ועל כך שהטילים הגרעיניים של סדאם יכולים להגיע עד כפריסין. בביטול הנופש הוא איבד את המקדמה של 57 פאונד וכיוון שהוא מאוד זקוק לכסף הוא מצפה לקבל את המקדמה לאחר ההודעה הרשמית של טוני בלייר.

כל הדמויות בספר קומיות. אדריאן שוכר דירת הלופט שהוא לא יכול להרשות לעצמו (זה דווקא נשמע מאוד מוכר) ליד התעלה בפארק העירוני. וכל פעם שהוא מתקרב לבית הוא צריך לעבור מסוכה של ברבורים תוקפניים. חברתו "הירוקה" (דש לכל הירוקים ואוכלי קינואה) שהוא לא סובל אך מוצא את עצמו מתקשה להחמק מלהתחתן איתה, קבוצת "כתיבה יוצרת" מגוחכת שהוא אמור להיות אחראי. כל זה נשמע כמו קריקטורה, אבל קריקטורה מצויינת,מתוארת בשפה אנגלית נהדרת (לא קשה, אתם יכולים לקרוא בהחלט), שמאירה לנו פרטים קטנים של החיים בצורה מבריקה.

הקומיות האמיתית של הספר מודגשת על ידי המלחמה באירק שמתנהלת אי שם, אך הבן הגדול של אדריאן נמצא שם כחלק כוחות הבריטים. אדריאן שולח לבנו מכתב בוא הוא כותב לו באותיות לואזיות משפטים בערבית: "אנחנו לא אויבים, אנחנו באנו לשחרר אתכם", "אלה ממתקים בשביל הילדים" וכו'.

אדריאן הוא דמות חצי קומית וחצי פתטית שחי חיים דרמטיים למדי. הקורא אף פעם לא יודע איזה צד שלו יצוץ הפעם. כל זה הופך את הספר לבלתי צפוי ומאוד משעשע., לא די לדעת באיזה צד אתה הולך ליפול.

8 בסולם ברוש, מומלץ לכל מי רוצה לתרגל קריאה באנגלית, לא לצפות ספר הדגל של ספרות אנגלית. פשוט ליהנות מהזמן הנעים בחברת הספר.

 

אודות Tania Brosh