משמעת עצמית – הגדרה – פרק 1

משמעת עצמית- לשמוע את עצמך– לעבור לפרק 2   לפני קצת יותר משנה הפסקתי לעבוד במקום עבודה מסודר – בחברת ייעוץ ארגוני. דחיתי את קבלת ההחלטות מה לעשות ונסעתי לטיול של חצי שנה בדרום אמריקה. חזרתי אחרי הטיול. לא רק חזרתי לישראל אלא גם חזרתי לאותה נקודה בה […]

משמעת עצמית- לשמוע את עצמך– לעבור לפרק 2

 

לפני קצת יותר משנה הפסקתי לעבוד במקום עבודה מסודר – בחברת ייעוץ ארגוני. דחיתי את קבלת ההחלטות מה לעשות ונסעתי לטיול של חצי שנה בדרום אמריקה. חזרתי אחרי הטיול. לא רק חזרתי לישראל אלא גם חזרתי לאותה נקודה בה הייתי צריכה להחליט מה אני עושה. הרשיתי לעצמי לשקוע לתוך תהליך פנימי. בשלב מסוים הבנתי שאני לא רוצה לחפש מקום עבודה, שאני אדם עצמאי ולא אוהבת מסגרות ולכן כדאי לי לנסות להיות יועצת עצמאית. החלטתי שהגיע זמן שאעשה בחיים את מה שאני באמת רוצה. כך מצאתי את עצמי בגיל 37 לראשונה מתמודדת עם חיי העצמאות.

הזמן התחיל לרוץ. באופן כללי יש לי תמיד המון רעיונות בראש, הרבה תחומי עניין והרבה כישרונות (גם יפה וגם צנועה…). כל יום יש לי יש לי איזה רעיון חדש שהייתי רוצה ויכולה לעשות. אך ראיתי שאני נופלת מאוד בתחום הביצוע. מרבית הרעיונות שלי לא מתגשמים כי אני לא מצליחה להניע את עצמי לבצע אותם הלכה למעשה. בחינת הדבר הזה הביאה אותי להבנה שהנושא מורכב ושאחד השרירים היותר מנוונים שלי זה שריר של המשמעת העצמית.

היום אני מאוד עסוקה בפיתוח השריר הזה ורוצה לשתף אתכם בכמה מן המחשבות שלי.  חלק מהדברים אני כבר מיישמת על עצמי וחלק עדיין בגדר הבנה אך … לא קלה דרכי…

משמעת עצמית = השמעה עצמית

קודם כל למה משמעת עצמית חשובה? כי בלי משמעת עצמית לא נוכל להשמיע את עצמנו או במילים אחרות להביע את עצמנו באופן מלא. בלי משמעת עצמית חלק מה"עצמי" שלנו לא יקבל ביטוי. משמעת עצמית זאת היכולת שלנו לגרום לעצמנו לעשות את מה שאנחנו החלטנו לעשות ללא קשר לתנאים פנימיים או חיצוניים כמו היעדר מצב הרוח, העדר תנאים חיצוניים הולמים, חוסר אמצעים וכו'. כלומר, עשייה היא חלק מרכזי של משמעת עצמית.

בלי משמעת עצמית חלק מהכוונות, הרעיונות והתקוות שלנו לא יתגשמו לעולם. לא סתם רוב הדברות בעשרת הדברות שהיהודים קיבלו בהר סיני הן מצוות עשה ואל תעשה. כי אחרי שיש כוונה בלב, על מנת להגשימה צריך כמה תכונות נפש. אחת מהן היא המשמעת העצמית.

אז אם אמרנו שמשמעת עצמית מאפשרת לנו להביע את העצמיות שלנו דרך העשייה בואו נראה מה נדרש כדי לשפר אותה. ישנם כמה מרכיבים במושג "משמעת עצמית" שחשוב להבין. אם נלך הלאה עם משחק המילים בעברית אפשר לומר שהיא מורכבת מחלקים הבאים:

שומעת את עצמי:

  • מזהה את הרצונות שלי
  • הבנת מצב קיים: מה אני יכולה לעשות  ואיזה קשיים יש לי

משמיעה את עצמי: (או במילים אחרות: מקיימת את מה שאני רוצה)

  • מתחילה לעבוד
  • משתמשת בכוחו של הרצון
  • מסיימת את מה שהתחלתי

תארו לעצמכם מצב בו אתם יכולים להגיד לעצמכם: "אני רוצה להוריד 7 קילוגרמים תוך 4 חודשים" ואכן לעשות את זה או, למשל, "אני לומד את הנושא הזה מחר" ולהשיג את מטרתכם. איזו הנאה זה יכול להביא לכם! אך ללא משמעת עצמית החלטות מסוג זה לא רק נשארות בגדר רעיון אלא גם הופכות למקור התסכול וחוסר הערכה עצמית. אתה יודע שזה מה שרצית לעשות ובלבך אתה יודע שהסיבה היחידה שזה לא מבוצע היא אתה עצמך. זאת פגיעה עצמית קשה מאוד. אי קיום החלטות שלך מערער את האמונה ביכולותיך, מוריד את ביטחון העצמי ופוגע ברמת התעוזה שלך בעת קבלת החלטה הבאה. בפעם הבאה כבר ברגע ההחלטה מכרסם בתוכך ספק: " הרי לא אוכל לעשות את זה".

פיתוח משמעת עצמית תאפשר לכם סוף- סוף לעשות את מה שלא עשיתם עד עכשיו ותרשה לכם לרצות יותר עבור עצמכם ומעצמכם.

אודות Tania Brosh